• Türkçe
  • English
Eğitimi Tasarlamak Geleceği Tasarlamaktır...
Senin Geleceğin

Üsküp Üniversite Eğitimi

Üsküp Üniversite Eğitimi

 Makedonya Üsküp'te %100 İngilizce Eğitim veren Türkiye Cumhuriye'tinin Balkanlar politikasi geregi kurdurduğu bir üniversitedir Üniversite ÖSYM Kilavuzu'nda yer alır, adaylar YKS'ye girerek üniversitenin bölümlerini burslu kazanma şansina sahiptirler.  Üniversiteye tanınan özel koşul hakkı gereği adaylar isterlerse YKS'ye girmeden de Lise diplomasıyla kayıt yaptirma şansina sahip olacaklar.
 
Üniversite'nin tüm bölümlerinin Türkiye'de Sınavsız %100 denkliği var.  İddialı bölümleri Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, İngilizce Tercümanlık ve İngilizce Ögretmenliğidir.  İnşaat, Bilgisayar, Endüstri Mühendisliklerinde İTÜ ile, Mimarlik'ta Trakya Universitesi ile çift diploma anlaşması vardır. Öğrenci 1. ve 2. sınıfı Üsküp'te 3. ve 4.sınıfı İstanbul'da İTÜ'de ya  da Edirne Trakya Univ'de okuyup cift diploma sansina sahip olacaktır. Yurt imkanlari vardır. İstanbul Üsküp arası otobüsle 7 saat ve her saat başı sefer vardır. Öğrencinin burada ailesinden kaynaklanan SGK güvenvesi orada da gecerlidir. Yıllık ücret 29 Bin TL ve ogrenci ilk yil kaç liraya başlıyorsa okul bitene kadar her yıl ayni rakamı ödüyor, ayrica yereldeki Halk Bankası bu rakamı da 10'a bölüyor.  Bu şartlar YÖK ve ÖSYM tarafindan sadece bu üniversiteye uygulanıyor.
 
Üniversitenin Onursal Mütevelli Heyet Başkanı da Makedonya dogumlu olan TBMM Başkanı Prof Dr Mustafa Şentop. Ayrica Makedonya AB'ye kabul edildiği ve şu anda uyum prosedürleri gerçekleştiği için gençler bir AB Ülkesine ait diplomaya sahip olacaklar. Yurt ücreti aylık 50-70 Euro arası, dışarda ev kiraladıklarında da full eşyalı evlerde fiyat 70-90 Euro arasıdır. Üniversite senatosu bir karar alarak önümüzdeki yılı Uzaktan Eğitim şeklinde yapma imkanını da öğrenciye hak olarak tanıyacaktır.
 
Türkiye'deki Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencileri Uluslararası Balkan Universitesin'de direkt Hukuk Lisans tamamlama şansına sahip olacaklardır. Üstelik önümüzdeki yıl için YÖK misafir ögrenci hakkı tanıyacaktır. Bu durumda 2 yıllık Adalet MYO bitiren öğrenci bize kayit yaptıracak ama örgün egitimini misafir ogrenci olarak bulundugu ildeki hukuk fakultesinde devam edecektir