• Türkçe
  • English
Eğitimi Tasarlamak Geleceği Tasarlamaktır...
Senin Geleceğin

İspanya Üniversite Eğitimi

İspanyada Üniversite eğitimi ispanyolca ve ingilizce olarak hem özel hemde devlet okullarında sunulmaktadır.İspanyada Üniversite eğitimi alabilmek için Türkiyedeki üniversite sınavına girme mecburiyetiniz olmamakla birlikte sadece Orta öğretim diplomanızın denkliğini ispanya’ya onaylatmanız yeterli olacaktır.

İspanya’da üniversite eğitimini ispanyolca görebilmek için en az B2 dil seviyesine sahip olma ön koşulu bulunmaktadır. Eğer B2 yeterliliğine sahip değilseniz İspanyolca Dil okuluna giderek yeterlilik için ön hazırlık yapmanız gerekmektedir.Eğitim süresi genel bölümlerde 4 yıl olurken, mimarlık, mühendislik ve tıp gibi bölümlerde daha uzundur.

 

İspanya’da Üniversite Okumak için Sınav Gereklimi?

Tercihiniz 2 Yıllık meslek yüksek okulu ise ispanyada sınava tabi değilsiniz. Güzel sanatlar eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmek istediği okulların kendi uyguladıkları yetenek sınavlarına katılmaları gerekmektedir. Bu sınav (SELECTIVIDAD) 2 ayrı kurdan oluşmaktadır. İlk sınavda genel sorulardan yani ispanyol dili ve edebiyatı, Avrupa ülkelerinden biri olan ingilizce dil bilgisi ve İspanyol tarihi gibi bölümleri içermektedir. Bu bilgilerin yanısıra öğrencinin okumak istediği bölüme gore Fen bilimleri ve Sosyal Bilimler sorularına da hakim olmaları gerekir. SELECTIVIDAD sınavının ikinci aşamasının amacı öğrencinin ilk girilen sınavdaki puanını yükseltmek için yani isteğe bağlı katılım sağlayabilir. Sınav sonucu ve diploma notunun %60’ ı dahil edilerek hesaplanır.

Eğer Türkiye’de Fransız, Alman veya İtalyan liselerinden mezun olmuşsanız SELECTIVIDAD sınavı ve diplomanızın denkliğini belirtmeden istenilen İspanya Üniversitesine kayıt olma şansınız bulunmaktadır.

 İspanya Üniversite başvurusu

İspanyada eğitim dönemi Ekim ayı itibariyle başlamaktadır. Temmuz ayında başvuru işlemleri yapılarak Eylül ayında yerleştirme işlemleriniz tamamlanmış olur.

İspanya’da Üniversite eğitimi alabilmeniz için İngilizce TOEFL ve IBT sınavlarından 80, IELTS sınavında en az 5,5 not almanız ve B2 ispanyolca dil yeterlilik belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

 

İspanya’daki Üniversitelere Dikey Geçiş İmkanı

Türkiye’deki okuduğunuz üniversitenizde okurken, İspanya’daki üniversitelere transfer veya dikey geçiş yapabilirsiniz. Türkiye’de okuduğunuz üniversitenin 60 kredi saatini doldurmuşsanız, ispanya’da yer alan 3-4 yıllık üniversitelerde eğitim alma şansınız var.Başvuru yaptığınız Üniversitenin doldurmuş olduğunuz kredilerin tamamının onaylaması ile 3. Sınıf itibariyle eğitiminizi sürdürebilirsiniz. Sayılmayan kredileriniz var ise 2. Sınıftan eğitiminizi almaya başlayabilirsiniz.

 

İspanya’da Yaşam nasıl?

İspanyolların geneli samimi, dost canlısı insanlar, İklim olarak harika bir iklime sahip olmaları, düşük yaşam ve eğitim maliyetleri, ünlü yemekleri ve en önemlisi diplomanızın uluslararası geçerliliğe sahip olması açısından en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.

 

İspanya’ Üniversite Eğitimi Avantajları Nelerdir?

İspanyolca dünya genelinde en çok konuşulan 2. Dildir.

Avrupadaki en büyük ülkeler arasındadır.

Diplomanız Uluslararası geçerliliğe sahiptir.

Erasmus programı ile başka ülkelerde üniversite okuyabilme şansınızda olabilir.

 

İspanya’ Üniversite Eğitimi almak istiyorsanız Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak uzman eğitim koçu ve eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçerek Eğitim hayatınızdaki en önemli kararlardan birini almanızda yardımcı olabiliriz.

 

Unutmayın ! Eğitimi Tasarlamak Geleceği Tasarlamaktır...