• Türkçe
  • English
Eğitimi Tasarlamak Geleceği Tasarlamaktır...
Senin Geleceğin

Çekya Üniversite Eğitimi

Çekya, zengin kbir kültüre sahip olan eski adıyla Çek Cumhuriyeti, orta Avrupada bulunmaktadır. Çekya’ üniversite eğitimi köklü bir geçmişe sahiptir. İlk Üniversite 1348 yılında Prag’da kurulmuştur. Çekya’daki bir çok üniversite ingilizce ve çekçe dillerinde eğitim vermektedir.

Çekya Avrupa Birliği üyesi olmasından dolayı uluslararası geçerliliğe sahip olan bir diploma olacaktır.Prag’ta yer alan Prag Devlet üniversitesi ülkenin en kapsamlı ve büyük üniversitesidir. Charles Üniversitesi, Çek Ekonomi Üniversitesi, Çek Teknik Üniversitesi bir çok yabancı öğrencinin tercih ettiği üniversitelerdendir. Dünya film okulları arasında önemli yere sahip olan Prag Film okulu da her yıl binlerce öğrencinin tercih ettiği okullar arasındadır. Çek üniversiteleri, dünyaca ünlü eğitim verenokullar sıralamalarındaki ilk 1000 okul içerisinde yer almaktadır. Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden, lise diploma puanı, transkriptiniz ile istediğiniz ÇekyaÜniversitesinde eğitiminize başlayabilirsiniz.

Çekya’da Üniversite Maliyetleri

Ülkenin kendi parami olan çek korunası kullanılmaktadır. Türkiyedeki üniversite eğitim ücretlerine göre Çekya’da daha uygun maliyetlerde okuma şansınız var. Çekya Üniversitelerinde yıllık 300 Euro -8.000 Euro arasında eğitim maliyetleri seçilen üniversite ve bölümlere göre değişmektedir.

Prag Üniversiteleri yabancı öğrenciler için ilk senelerinde konaklama sağlamaktadır. Yurt ücretleri aylık 200 Euro – 240 Euro arasındadır.Çekya’da yaşam giderleri bakımından Türk öğrenciler bakımından oldukça uygundur. Metro ve tramway ve otobüs ile indirimli öğrenci kartları sayesinde seyahat edebilirler. İndirimli aylık ulaşım kartaları 20 Euro’dur. Üniversite kantininde üç öğün yemeği 2,5 Euro – 4 Euro ile rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Çekya’da Üniversitede okumanın,ulaşım, yeme içme ve diğer giderler olarak sizeaylık maliyeti 250 Euro ‘dur.

 

Çekya’ da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Ingilizce yeterliliğiniz olmadığı takdirde Üniversite öncesinde hazırlık eğitimi alarak Lisans eğitimine başlayabilirsiniz. Çekya’da Turizm, Ekonomi, Mimarlık, Mühendislik, Fotoğrafçılık, Sinema, sağlık Bilimleri ve Tıp bölümleri en popüler ve en çok tercih edilen bölümlerdendir.

Çekya Üniversitesine Kabul ve Başvuru İşlemleri Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim ve danışmanlık olarak uzman kadromuz sizin için Üniversite seçiminizden, Okul kayıt işlemlerinizi, Konaklama, transfer işlemleri ile ilgili planlamalarınız esnasında yanınızda olarak destek veriyoruz.

 

Çekya Üniversite Seçenekleri

Prag Film Okulu

Charles Üniversitesi

Çek Teknik Üniversitesi

Prag Ekonomi Üniversitesi

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi