Senin Geleceğin

Eğitimi Tasarlamak Geleceği Tasarlamaktır...
Senin Geleceğin

Ukrayna'da Üniversite Eğitimi | Ukrayna Yüksek Lisans Eğitimi

Ukrayna Üniversitelerinden bir çoğu ülkemizde YÖK tarafından denklik görmektedir. Bunun yanı sıra Avrupa birliği ülkelerinde de denklik görmektedir. Son yıllarda ülkemizde Ukrayna'da üniversite eğitimi popülerliliği artmaktadır. Kuşkusuz bunun en önemli nedenlerinden biri eğitim ve yaşam maliyetlerinin uygun olmasıdır. Eğitim dili ağırlıklı olarak Rusça'dır. Bazı üniversitelerde Tıp ve Eczacılık bölümlerinde ingilizce eğitim almakta mümkündür. Ukrayna'da eğitim süresi 4(dört) yıldır. Ukrayna'da hazırlık eğitimi sonrası alacağınız sertifika Ukrayna üniversitelerin hepsi tarafından kabul görmektedir. Bu nedenle hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra da üniversite ve bölümünüze  karar verebilirsiniz.

Üniversitelerin çoğunda öğrenci yurtları bulunmaktadır. Ukrayna'da üniversitelere yapılacak başvurularda lise diplomanız, transkriptiniz, sağlık  raporunuz, Nüfus cüzdanı örneğiniz (Formül A), Pasaport ve sabıka kaydınız fotograf ve gidiş-dönüş uçak biletinize ihtiyaç olacaktır. Bu belgelerin ukraynaca çevirileri ve bazılarında apostil bulunması gerekmektedir. Ukrayna'da çalıştığımız üniversiteler, harç ücretleri ve diğer konularla ilgili Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim danışmanlarından  destek alabilirsiniz. 

Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim uzman kadrosu ile Ukrayna'da üniversite yerleştirmeleri, dil yeterliliği bulunmayan öğrencilerin üniversite eğitimi öncesi hazırlık eğitimi kayıt işlemlerini, vize başvurusu, uçuş organizasyonu, dil eğitimi sonrası üniversite kesin kayıt işlemlerini, konaklama, karşılama yani öğrencilerimizin A'dan Z'ye ihtiyaç duyduğu tüm aşamalarda gerekli desteği vermektedir. 

Neden Ukrayna;

 * Lise diplomanız ile istediğiniz üniversite, istediğiniz bölüme yerleşme imkanı sunması.

* Tıp, Hukuk gibi diğer Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de özel üniversitelerde yüksek harç ücretleri ile okuyabileceğiniz bu bölümleri neredeyse yarı harç ücreti

ile okuma imkanı sağlaması,

* Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de geçerli diplomaya sahip olma avantajı

* İngilizce, Rusça, Ukrayna'ca gibi eğitim dili seçeneklerinin olması

* Mezuniyet sonrası 3 dile hakim olma avantajı

* Çok uluslu öğrenci profili ile geniş bir networke sahip olma avantajı

* Eğitim ücretlerinin ve yaşam giderlerinin Türkiye ve bir çok Avrupa ülkesine göre daha uygun olması

 Ukrayna'da eğitim almanın maliyeti;

 * Yıllık eğitim ücretleri üniversite ve bölüme göre değişmekle birlikte senelik 3500 USD'a TIP eğitimi, 2500 USD'a mekanik bölümü eğitimi alma imkanı vardır.

* Konaklama için yurt ve ev seçeneği mevcut. Fakat bazı okullarda yurt seçeneği kaliteli değildir. Bazı okullarınki ise hem rahatlık hem maliyet açısından daha mantıklıdır. Gerekli yönlendirmeyi SENİN GELECEĞİN Yurtdışı Eğitim danışmanları öğrencilerimize yapmaktadır.

* Yaşam maliyetleriniz bulunduğunuz şehire göre değişmekle birlikte başkent KİEV'i ele alırsak aylık konaklama ev tercih edilirse ortalama 200 USD, yurt tercih edilmesi durumunda aylık 50-100 USD arasında konaklama masrafı olacaktır. Aylık beslenme 130-150 USD arasında olacaktır.

 Ukrayna Üniversite seçenekleri;

 *Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi (TARAS SHEVCHENKO NATIONAL UNIVERSITY OF KYIV)

 Üniversitenin tarihi geçmişi 19.yüzyıla dayanmaktadır. 8 Kasım 1834 yılında kurulan üniversite tarih boyunca bir çok isim değiştirmiştir.21 Nisan 1994'te, Kiev Üniversitesi'ne, 176/94 sayılı Kararname ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kravchuk tarafından "Ulusal" statüsü verilerek bugün ki ismini almıştır.5 Mayıs 2008'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun Kararname № 412/2008, daha nitelikli akademik ve öğretim üyelerinin eğitimi için Üniversitenin başlıca eğitim ve bilim merkezi haline gelmesini şart koşmuştur.  29 Temmuz 2009'da Ukrayna Bakanlar Kurulu, № 795 Yönetmeliği ile üniversitenin gelecekteki gelişimi için artan fon sağlanırken üniversiteye kendi kendini yöneten ve özerk bir ulusal araştırma üniversitesi statüsü tanımıştır. Taras Shevchenko Üniversitesinde 55 lisans programı 98 master eğitim programı bulunmaktadır. Yılda 350'den fazla doktora ve yüksek lisans tezi sunulmaktadır. Üniversite genelinde 26 binden fazla öğrenci bulunmaktadır. Yaklaşık 1645 yüksek lisans eğitimi alan öğrenci ve 125 doktora öğrencisi eğitim almaktadır.

Üniversitede 13 fakülte bulunmaktadır. Coğrafya, Ekonomi, Tarih, Sibernetik, Matematik ve Mekanik, Sosyoloji, Bilişim Teknolojisi, Radyo Fizik, Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri, Psikoloji, Fizik, Felsefe, Kimya, Hukuk. 8 Enstitü (Askeri Akademi, Yüksek Teknoloji Merkezi, Gazetecilik Enstitüsü, Jeoloji Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Lisansüstü Eğitim Merkezi, Dilbilim Enstitüsü ) ve 1 Eğitim ve Araştırma Merkezi (Biyoloji Enstitüsü), 2 Kolej (Optik ve Makine Fakültesi, Jeolojik Keşif Yüksekokulu). Jeolojik ve Zooloji Müzesi, Üniversite Tarihi Müzesi, Dilbilim Fakültesi Interfaculty Müzesi, Bilişim Merkezi, Astronomik Gözlemevi, " Kiev Üniversitesi "ve Maksymovych Akademik Kütüphanesi bulunmaktadır.Üniversitenin Dnipro nehri kıyısında sağlık spa ve spor tesisleri bulunmaktadır. Kampüs içerisinde konaklama, bilgisayar klupleri, spor tesisleri, kafeterya ve dans salonu bulunmaktadır. 32 ülkeden 180 yabancı akademisyen ve öğretim görevlisi araştırmalara katılmak, ders vermek ve konferanslara katılmak için her yıl üniversite ziyaret etmektedir.