Senin Geleceğin

Eğitimi Tasarlamak Geleceği Tasarlamaktır...
Senin Geleceğin

Macaristan'da Üniversite Eğitimi Almak

Dünyanın en güzel kentlerinden biri olan Budapeşte'nin başkenti olduğu Macaristan 2004 yılı itibari ile AB üye ülkelerden biri olması sonrasında AB fonlarından da almış  olduğu destek ile eğitim alanında standartlarını son derece yükseltmiştir. Bunun yanında üniversitelere başvuru şartları da ülkemizden diğer ülkelere yapılan başvurulara nazaran  daha kolay olmaktadır.

Macaristan'da üniversite eğitimi alabilmeniz için Türkiye'de bir liseden mezun olmanız yeterlidir. Lise diploması ve transkriptiniz ile bir  Macaristan üniversitesinde ingilizce eğitim alabilirsiniz. Macaristan'da okuyan öğrenciler AB kültürünü tanımış, schengen vizesi ile Avrupa'da serbest dolaşım hakkına sahip olmaktadır. 

Ülkemize göre daha ekonomik eğitim seçenekleri bulunmaktadır. Avrupa'da kaliteli bir üniversitede istediğiniz bölümde daha uygun fiyatlar ile okuma şansını elde edebilirsiniz. IELTS ya da TOEFL'da üniversitelerin istemiş olduğu puana sahipseniz hazırlık eğitimini almadan direk eğitime başlayabilirsiniz. İngilizce dil yeterliliğiniz olmaması durumunda 1 yıl süre ile ingilizce dil hazırlık eğitimi almanız gerekecek. Macaristan'da bir çok üniversitenin ingilizce dil hazırlık eğitimleri bulunmaktadır. 

Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim uzman kadrosu ile Macaristan'da üniversite yerleştirmeleri, dil yeterliliği bulunmayan öğrencilerin üniversite eğitimi öncesi dil okulu kayıt işlemlerini, vize başvurusu, uçuş organizasyonu, dil eğitimi sonrası üniversite kesin kayıt işlemlerini, konaklama, karşılama yani öğrencilerimizin A'dan Z'ye ihtiyaç duyduğu tüm aşamalarda gerekli desteği vermektedir.

  Neden Macaristan;  

  *AB üye ülkelerden birinde okuma imkanı yakalamış olmak 

  *Schengen vizeniz ile Avrupa'da serbest dolaşım hakkına sahip olmak 

  *Dünyanın en iyi üniversitelerinde istediğiniz bölüme lise diplomanız ile başvuru yapabilme imkanı olması 

  *Türkiye'de ki özel üniversitelere göre çok daha uygun fiyatlı okulların olması 

  *Bir çok bölümün eğitim süresinin 3 yıl olması. 3 yıl sonunda lisans diploması alabiliyor olunması

  *Yaşam maliyetlerinin Türkiye'ye göre daha uygun olması 

  Macaristan'da eğitim almanın maliyeti;

  *Üniversite maliyeti bölüme ve okula göre değişmektedir. Tıp harici bölümlerde 3000-6000 Euro arasındadır. Tıp içinse bu maliyet 13.500-15.700 Euro'dur.

  *Aylık konaklama ücretleri ortalama 150-250 Euro. Yurtta sağlanması durumunda 3-4 kişilik odalarda 75-100 Euro civarında olmaktadır. 

  *Aylık beslenme ortalama 150-250 Euro 

  *Aylık ulaşım şehir içi kartlarla 20 Euro 

  *Aylık sigorta 15 Euro 

  Macaristan'da öğrenci yerleştirmesi yaptığımız üniversiteler;

*Debrecen Üniversitesi 

*Pécs Üniversitesi  

*Dunaujvaros Üniversitesi 

*Corvinus Üniversitesi 

*Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE) 

*Szeged Üniversitesi 

*Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME) 

*IBS International Business School 

*Wekerle Business School 

*Budapest METROPOLITAN University of Applied Science 

 

PEÇS ÜNİVERSİTESİ

Pecs üniversitesinin kurulumu 1367 yılına dayanmaktadır. Günümüzde Pecs üniversitesi bölgedeki en prestijli ve en eski üniversitedir. Peçs şehri aynı zamanda 2010 yılında Avrupa kültür başkenti seçilmiştir. Peçs konum itibari ile Budapeşteye 3 saatlik mesafede bulunmaktadır. 2018 yılında mevcut 10 fakültesi ile 651.yılını kutlamıştır. 20.000 öğrencisi, 4000'den fazla uluslararası öğrencisi ve 1.400 akademisyeni ile Pécs Üniversitesi, yüksek kaliteli araştırma ve eğitim sunan Macaristan'daki en büyük yüksek eğitim kurumlarından biridir. On fakültesi ile hemen her bilim dalında geniş bir çalışma yelpazesi sunmaktadır.

Macaristan'da üniversite eğitimi almak isteyen özellikle tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin kuşkusuz ilk tercihi Pecs üniversite olmaktadır.

Ön lisans eğitimini tamamlayıp bunu lisans alanında devam ettirmek isteyen öğrenciler içinde en iyi tercihlerden birisidir. Peçs üniversitesinde başta tıp fakültesi olmak üzere on fakülte bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları mühendislik, sosyal bilimler ve işletme fakültesidir. Macaristan'da üniversite eğitimi almanız için LYS, YGS gibi sınavlara girmeniz gerekmemektedir. Bu da öğrenciler için istemiş oldukları bölümü sınavsız okuma şansı sunmaktadır. Üniversitenin YÖK denkliğinin bulunmasıda eğitimini bitirdikten sonra öğrencilere ülkelerinde mesleklerini sürdürme şansı vermektedir. Peçs üniversitesi tarafından verilen diploma aynı zamanda Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer bazı ülkeler tarafından da (Norveç, Kanada, ABD, İsrail vb.) kabul görmektedir.

Peçs üniversitesinde tıp eğitimi 6 yıl, Bilgisayar mühendisliği 3,5 yıl, Uluslararası ilişkiler, psikoloji , işletme gibi bölümler ise 3 yıl sürmektedir. Bu da öğrenciler için eğitim dönemini hızlı tamamlayıp meslek hayatına hızlı atılma kolaylığı sağlamaktadır. Peçs üniversitesi aynı zamanda yüksek lisans programları ile de dikkat çekmektedir. Özellikle Biyoteknoloji alanında ki master programı uluslararası öğrenciler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Peçs üniversitesinde ingilizce bilmeyen öğrenciler için ingilizce hazırlık programları ve mesleki yeterlilik sağlayan foundation eğiitmi alma imkanı sağlamaktadır. İngilizce seviyenize göre 10 aylık,15 aylık ya da 5 ay süren ingilizce hazırlık eğitimini alabilirsiniz. Peçs üniversitesinde eğitim almak isteyen öğrenciler için okulun kendi yurt imkanı vardır. Bunun yanında isteyen öğrencilerimiz için ev imkanıda Senin Geleceğin Yurtdışı eğitim danışmanlarınca sağlanmaktadır. Peçs üniversitesinde bulunan bölümler aşağıda ki gibidir.