Senin Geleceğin

Eğitimi Tasarlamak Geleceği Tasarlamaktır...
Senin Geleceğin

Avustralya'da Üniversite Eğitimi | Avustralya da Lisans Eğitimi

Gerek yaşam koşulları gerek eğitim kalitesi ile Avustralya üniversite eğitimi yurtdışından öğrenciler tarafından oldukça tercih edilmektedir. Avustralya suç oranının en düşük olduğu ülkelerden biridir. Avustralya Güney yarım kürede bulunduğu için bizden farklı olarak eğitim başlangıçları Şubat ayında başlar. İkinci yarı yılları ise Temmuz ayında başlamaktadır. Avustralya'nın eğitimde tercih edilmesinin bir diğer önemli yanı ise Akademik eğitimi tamamladıktan sonra 2 yıl çalışma izni alınabilmesidir.
 
Avustralya sakin ve güvenli yaşam tarzı doğal güzellikleri ve çok uluslu kültürel yapısıyla da tercih edilmektedir. Avustralya'da da İngiltere ve İrlanda da olduğu gibi Türkiye'den mezun olunan lise eğitim diploması kabul görmemektedir. Bu nedenle öğrenci üniversite eğitimine başlamadan önce 1 yıl süre ile temel bilim derslerini içeren foundation eğitimini almak zorunda kalmaktadır. Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim uzman kadrosu ile Avustralya'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerine yeterliliklerine göre gerekli yönlendirmeyi yapmakta, foundation ve üniversite başvurusunda öğrencilerine tüm aşamalarda gerekli desteği vermektedir.
 
Avustralya'da eğitim süresi bölümlere göre değişmekle birlikte genelde 3 yıl sürmektedir. Bazı mühendislik bölümlerinde 4 yıl sürmektedir. Üniversite başvuruları yapılırken IELTS skoru olmadan üniversiteye başvuru yaparak şartlı kabul alınabilir. Avustralya'da eğitim ücretleri bölüm ve üniversiteye göre değişmekle birlikte genel olarak 22.000-55.000 AUD arasındadır. 
 
Avustralya üniversite yerleştirmeleri şartlar sağlandıktan sonra kolay olmakla birlikte sağlık alanında ki bölümler için yerleştirme yapılması maalesef kolay olmamaktadır. Yaşam maliyetleri eyalet ve şehre göre değişmekle birlikte Avustralya konsolosluğunun genel olarak bir öğrenci için belirlemiş olduğu senelik yaşam maliyeti 19.830 AUD'dir. Sağlık sigortası yaptırmak zorunludur.
 
Senelik sağlık sigortası ücreti 800-1000 AUD arasındadır. Travel gideri ise Türkiye-Avustralya arası ortalama 2000 AUD'dir. Üniversiteler için başvurular eğitim süresi boyunca 
yapılabilmektedir. Okulların geri dönüş süresi ise ortlama 2-8 hafta arasındadır. Avustralya vize masrafı Aralık 2017 için güncel 565 AUD'dir.  Üniversite başvurularında üniversiteye göre değişmekle birlikte genel olarak istenen şartlar aşağıdaki gibidir.
 
* Akademik yeterlilik (Transkript)
* İngilizce dil yeterliliği
* Akademik referans mektubu
* İş, staj referansı varsa
* Diploma 
* CV
* Pasaport
* Finansal yeterlilik
 
Neden Avustralya;
 
* Dünyanın en yaşanabilir 10 şehrinden 2'sina sahip olması 
* Üniversitelerin tamamının dünya rankinglerinde ilk 700'de olması
* Üniversite eğitimi sonrasında ve üniversite eğitimi süresinde öğrencilere çalışma izni verilmesi (Avustralya'ya gidip öğrenciliğiniz başladığı andan itibaren haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir. Tatil zamanlarında ise tam gün 
verilmektedir.)
* Uluslararası geçerliliğe sahip diplomaya sahip olma avantajının olması
* Avustralya'da 2 yıl eğitimini tamamlayan öğrenciler gerekli kriterlerde sahiplerse göçmenlik başvurusunda bulunabilirler.
* Avustralya üniversitelerinde uluslararası eğitim gören öğrenci profili çok yüksektir. Bu da geniş bir networke sahip olmanızı sağlayacaktır.
 
Avustralya'da eğitim almanın maliyeti;
 
* Yıllık eğitim ücreti üniversite ve bölüme göre değişmekle birlikte 22.000-55.000 AUD arasındadır.
* Yaşam maliyeti Avustralya konsolosluğunun belirlemiş olduğu konaklama ve yaşam giderleri için ortalama 19.830 AUD'dir. Bu rakam metropol bir kentte yaşamanız durumunda artacaktır.