Senin Geleceğin

Eğitimi Tasarlamak Geleceği Tasarlamaktır...
Senin Geleceğin

Almanya'da Üniversite Eğitimi

Almanya'da üniversite eğitimi almanın prestijli bir okuldan mezun olma dışında, öğrencilerin tercih nedenlerinden biri de kuşkusuz eğitimin ücretsiz olmasıdır. 

Almanya'da üniversitelere kabul alabilmek için Türkiye'de YÖK'ün tanıdığı 4 yıllık eğitim veren devlet ya da özel üniversitelerden birine yerleşmiş olmak gerekmektedir. 

Almanca bilmiyorsanız 1(bir)yıl süresince Almanya'da dil eğitimi almanız gerekecek. Almanya'nın bazı gözde üniversiteleri bu şartın yanında tıp ve bazı mühendislik bölümlerinde Testdaf ya da DSH sınav skoruna ve Türkiye'de kazanmış olduğunuz üniversitenin Türkiye'de sıralamasına da bakabilmektedir.

Almanya'da üniversitelerin büyük bir çoğunluğu ücretsizdir. Yıllık üniversite harcı alan üniversitelerde ise bu rakam 1000 Euro'yu geçmemektedir. Almanya'da ki üniversitelerin hepsi YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu nedenle mezuniyet sonrası dilerseniz ülkenizde dilerseniz başka ülkelerde mesleğinizi rahatça yapabilirsiniz. Almanya üniversitelerinde tıp ve bazı mühendislik bölümleri hariç eğitim süresi 3(üç)yıldır. Almanya'da üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra 1(bir) yıl içerisinde iş bulmanız durumunda Almanya'da oturum izni ve çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Almanya'da üniversitelere başvurunuzu yılın herhangi bir döneminde yapabilirsiniz. Gereken tek şey Türkiye'de bir üniversiteye yerleştiğinizi gösterir belgedir. Bu belgenin 2 yıl süresince geçerliliği vardır. Almanya'da ki üniversiteye başvurunuzun onaylanması durumunda Almanya'da ki üniversiteden şartlı kabul almış olursunuz. Şartlı kabul; Üniversiteye başvuru kriterlerini sağladığınıza dair teyit anlamındadır. Şartlı kabulünüzün geçerli hale gelmesi ise dil yeterliliğinizi sağladıktan sonra olacaktır. Bu da Almanya'da 1 yıl dil eğitimi gördükten sonraüniversitelerde Testdaf ya da DSH sınavlarını geçerek olabilir. 

Almanya'da üniversite eğitimi almak için gidecek öğrencilerden vize görüşmeleri esnasında tüm ülkelerde olduğu gibi; öğrenci hesabında Almanya'da bulunduğu süre içerisinde orada ki masraflarını karşılayebilecek kadar bir tutarın Almanya'da bir bankada bloke hesap tutarak bulundurulması istenir. Bu bloke hesap öğrenciye ödemeyi aylık olarak sene içerisinde ödemektedir. Vize alınamaması durumunda bu hesaptan ücret geri alınabilir.

Senin Geleceğin Yurtdışı Eğitim uzman kadrosu ile Almanya'da üniversite yerleştirmeleri, dil yeterliliği bulunmayan öğrencilerin üniversite eğitimi öncesi dil okulu kayıt işlemlerini, vize başvurusu, uçuş organizasyonu, dil eğitimi sonrası üniversite kesin kayıt işlemlerini, konaklama, karşılama yani öğrencilerimizin A'dan Z'ye ihtiyaç duyduğu tüm aşamalarda gerekli desteği vermektedir.